התחברות לאתר
שלום אורח,
אנא הכנס את פרטיך:
אימייל  נא להזין את כתבות האימייל שלך על מנת להיזדהות למערכת
סיסמא  נא להזין את הסיסמא שלך על מנת להזדהות במערכת
לקוח חדש |  שכחתי סיסמא
יד 1

היתרונות והחסרונות באיתור נזילות באמצעות מצלמה תרמית

לחות בדרך כלל מתפשטת בצורה שניתן להבחין בה, ובהתאם למקום שבו יש מים. למשל, בקירות נבחין בצורה משולשת של התפשטות המים מלמעלה למטה. לעומת זאת, בתקרה תופיע צורה ללא מבנה מוגדר עם שטח רטוב או לח, כאשר הלחות מתפשטת כאשר הטמפרטורה משתנה.

עדות לשיטפון תיראה בגובה הקיר מפני שהמים עלו למעלה ופגעו גם בשכבה הפנימית של הבידוד. בנוסף, דליפות יכולות להופיע כאזור חם אם המקור הוא בצינור של מים חמים.

אבל, מה קורה כשלא ניתן לזהות את מקור הנזילה בקלות? לחות ידועה כקשה יותר לאיתור בבניינים, למשל. הסימנים עשויים להיות עדינים ואפשר לפספס אותם, ובכך להגיע למצב שהמים כבר מטפטפים מהתקרה.

איתור נזילות באמצעות הדמיה תרמית

בימינו ניתן להשיג מצלמת אינפרא אדום לצורך הדמיה תרמית. הדמיה זו פועלת באמצעות מצלמה טרמית שמאתרת שינויים קלים בטמפרטורה המושפעים מנוכחות של לחות.

מצלמות תרמיות מתוחכמות ביותר יכולות לייצר תמונה בצבע, אבל גם מצלמה מונוכרומטית תצליח לחשוף אזורים עם רטיבות באמצעות הצגתם בגוונים כהים. תמונות אלה כשלעצמן לא פותרות את סוגיית מקור הנזילה, אבל הן כן נותנות רמז לגבי מה שקורה. בסך הכל, לא ממש קשה לבעלי בית להבין שאם יש כתם של רטיבות, כנראה שיש נזילה באיזשהו מקום. מה שכן, לפעמים די קשה לאתר את המקום שממנו המים מגיעים.

אם הצלחתם לזהות אזור עם לחות בקירות או בתקרה, השלב הבא שלכם יהיה לנסות לברר מה מתרחש מעברם השני. אולי מדובר בחור בגג, או בנזילת אינסטלציה באמבטיה שבקומה מעל. אם אתם מזהים אזור לח במרתף שלכם, דעו כי מים יכולים לחלחל דרך הרצפה, אך יתכן שהם גם נכנסים פנימה דרך החלון, הדלת או סדק מסוים בקיר.

לעתים, נזילה קטנה בגג תחלחל אל קירות הבית, שם המים עשויים להיספג בלבנים. דבר כזה יכול להתרחש במשך שנים, כאשר איש אינו מודע לכך. כדי להימנע ממצבים כאלה, אפשר להיעזר במצלמה תרמית שתוכל לסייע לכם לאתר את מקור הדליפה.

יתרונות של מצלמה טרמית

 • טכנולוגיה בעלת שיטת מדידה יעילה ומהירה יותר.
 • שימוש במצלמה תרמית כחלק מתחזוקה שוטפת של הבית עוזר לכם לחסוך כסף, פשוט כי הבעיות המשמעותיות שנגרמות עקב נזילה נפתרות הרבה לפני שהדברים מסתבכים.
 • מצלמה טרמית מספקת מדידה של לחות בדיוק ובמהירות גם של אזורים ופריטים שקשה להגיע אליהם.
 • הדמיה טרמית מאפשרת מדידת טמפרטורה מדויקת ממרחק ובמצב של תנועה.
 • מצלמה תרמית מסייעת לכם בזיהוי של נזילות באוויר, פיזור חום לא אחיד וחריגות בידוד אפשריות.

חסרונות של מצלמה טרמית

 • מוצרי הדמיה טרמית דורשים השקעה ראשונית בעלות גבוהה יחסית.
 • יש תמונות שלא קל לפענח אותן מפני שהאובייקטים המצולמים בעלי טמפרטורה לא תקינה.
 • מדידת טמפרטורה מדויקת כרוכה בשיקופים ממשטחים שונים.
 • מצלמה תרמית לא משמשת לצורך זיהוי של אובייקטים במים.
 • רוב המצלמות התרמיות אינן מדויקות כמו בדיקות של מגע פיזי.
 • מצלמת הדמיה טרמית אינה יכולה לזהות זכוכית מכיוון שאנרגיה טרמית יכולה להשתקף רק ממשטח מבריק. יתרה מזאת, המצלמה אינה יכולה לראות דרך הקיר.

 

מצלמה טרמית היא כלי שימושי מאוד, ולא רק בשביל לאתר נזילות. כבעלי בתים, גם אתם תרצו לאתר נזילות באמצעות מצלמה תרמית כדי לחפש סימנים של רטיבות בכל חדר בבית. בדרך כלל אין סימנים מקדימים לחדירה של רטיבות אלא רק כשהבעיה נהיית רצינית הרבה יותר. אם יש לכם אפשרות לעלות על הבעיה מוקדם, תוכלו לחסוך הרבה כסף על תיקונים רציניים מאוחר יותר.