התחברות לאתר
שלום אורח,
אנא הכנס את פרטיך:
אימייל  נא להזין את כתבות האימייל שלך על מנת להיזדהות למערכת
סיסמא  נא להזין את הסיסמא שלך על מנת להזדהות במערכת
לקוח חדש |  שכחתי סיסמא
יד 1

איך מצליחים לקדם בנייה חדשה בת"א?

הידעתם כמה תושבים צריכים להתגורר ביישוב מסוים על מנת להיחשב לעיר? האמת היא שהמספר עשוי להשתנות,. בדרך כלל רק יישוב ובו מעל 15 אלף איש יקבל מעמד והכרה של עיר ואם בישראל. אבל בהשוואה לכך, התדעו כמה אזרחים מתגוררים בת"א? יותר מ-400 אלף איש ועוד היד נטויה! אבל יתכן שחשבתם, כמו רבים אחרים, שאין עוד איפה לקדם בניה חדשה בעיר. אז מסתבר שעיין זה אפשרי. איך מצליחים לקדם זאת? איך מצליחים עדיין להרים פרויקטים שאפתניים כמו גינדי תל אביב? אלה השבילים שבהם הולכים האנשים שמצליחים להמשיך ולחדש, ולבנות את העיר.

קודם כל, חושבים אחרת מכולם...

על מנת לקדם בניה חדשה בתל אביב, צריכים כמובן להיות בעליה של חברה יזמית או להיות בעלי הכשרה קבלנית והנדסית. אבל זה בהחלט לא מספיק בכדי לקדם את הבניה החדשה, בעיר הכל כך דינאמית, במקום שבו הרבה בניה רוויה אך מעט מאוד מגרשים פנויים. אז קודם כל, צריכים להיות מסוגלים לחשוב אחרת מכולם. כל הזמן, לחשוב, ליזום, לתכנן. ואת כל זה יודעים לבצע וליישם, רק שחקנים בעלי המון ניסיון, במגרש המשחקים של הגדולים. גינדי תל אביב זו דוגמא מצוינת לחשיבה אחרת. אבל לא רק החשיבה המקורית, שוברת המוסכמות נדרשת כדי ליצור יש מאין, עוד תוספת לתרבות המגורים המובילה בארץ. צריכים גם הרבה מעבר לזאת.

לשנות את הייעוד של שטחי מפתח

אם יש שיעור חשוב שילמד אותנו גינדי תל אביב הרי שהוא זה: על מנת לקדם בניה חדשה בתל אביב, יש צורך לזהות את השטחים שבהם אפשר לבנות. ואנו לא מדברים רק על אדמה בתולית, צחה ולבנה. אזורים כאלה, גם אם מחפשים בפינצטה, כבר לא כל כך בנמצא. אז הפתרון, צריך להימצא בדרך חלופית. דרך שאפשר לכנות אותה – שינוי ייעוד או, שינוי תכלית. במילים אחרות, צריך לזהות מקומות בתל אביב, אשר לא מביאים לשימוש מיטבי בקרקע. מקומות שבהם אפשר וחשוב לקדם פרויקטים שונים, שיבואו על בסיס הקיים. רוצים דוגמא? בבקשה. השוק הסיטונאי של תל אביב.

במשך עשרות שנים, פעל באחד האזורים הכי מרכזיים בעיר שוק. אולי הוא התחיל בקטן, אבל הוא צמח והוסיף לגדול. משנות ה-50, היה השוק הסיטונאי רלוונטי מאוד. הוא תפס מקום חשוב באספקת פירות וירקות טריים עוד מהימים שנהגו להוביל אותם לא רק במשאיות אלא ממש בעגלות. מאות אלפי טונות, כך על פי הערכות, של סחורה טרייה, עברה בשוק מדי שנה. מרשים? אין צל של ספק. האם מצב כזה יכול היה להימשך? לא אם רוצים שת"א תמשיך להתפתח. לכן, הוחלט על שינוי ייעוד המקום. לאחר עשרות שנים, הוחלט לומר שלום ולהראות לשוק במתכונתו המוכרת. על ידי פינוי השוק, מתפנה קרקע יקרה מפז, שעליה אפשר לקדם בברכה, עוד תושבים, מבני מגורים, זוגות צעירים בקיצור – חיים שוקקים!

קידום בניה בתל אביב – מציאות ודמיון!

לאורך השנים, הוצעו עוד הרבה פרויקטים ותוכניות, שיאפשרו לפתח את העיר. חלק מהתוכניות עדיין תקוע. חלק נחשבות לבלתי ישימות, לפחות במציאות של ימינו. חלק כן מביאות לשינוי מתמשך. קבלו כמה דוגמאות: היה מי שהמציע לפנות שטחים חדשים, על ידי ייבוש אזוריים של ים וחוף. האם זה הדבר הנכון והמתאים ביותר כיום? לא בטוח. יתכן שדרושים עוד כמה צעדים עד שיצלח צעד כזה. אפשרות נוספת שהועלתה, לפנות מבני מגורים לא אטרקטיביים. כלומר, קידום של פרויקטים מסוג פינוי בינוי, התחדשות עירונית או תמ"א 38 מהסוג החדש.