התחברות לאתר
שלום אורח,
אנא הכנס את פרטיך:
אימייל  נא להזין את כתבות האימייל שלך על מנת להיזדהות למערכת
סיסמא  נא להזין את הסיסמא שלך על מנת להזדהות במערכת
לקוח חדש |  שכחתי סיסמא
יד 1

חמישה טיפים שיעזרו לכם לבחור עורך דין מקצועי

יש מגוון מצבים בחיים שבהם אסור לפעול ללא ייעוץ משפטי. ולא מדובר רק במקרים שבם מישהו תובע אתכם או אם חלילה מישהו מהמשפחה היה מעורב בתאונה או אם חברת ביטוח מסרבת לשלם פיצויים המגיעים לכם. גם בחתימת חוזים, עריכת צוואות, ירושות ואפילו במשא ומתן מסחרי, עורך הדין הנכון בזמן הנכון שווה המון. לאור זאת, קבלו 5 טיפים שיעזרו לכם לבחור עורך דין מקצועי ואמין.

בחרו עורך דין לפי תחום עיסוקו

הדבר הראשון שחייבים לדעת זה שאף עורך דין לא יודע הכל מכל מתוך ספרי החוקים ופסקי הדין השונים. בחרו עורך דין לא לפי עיניו היפות אלא לפי התחום שבו הוא עוסק. למשל, אם אתם רוצים להגיש בקשה לאזרחות כגון אזרחות פורטוגלית, פנו לעורך דין שעוסק בכך ולא  למי שעוסק בניסוח חוזי מכירה וקניה של נדל"ן או בהגשת תביעות נכות מול ביטוח לאומי. ואם אתם צריכים להגיש תביעת נזיקין, ראוי לפנות לעורך דין שעוסק בנזיקין ולא לחברו, שמתמחה בפטנטים או בזכויות יוצרים.

כך תדעו לזהות המלצות מתאימות

לרוע המזל, בישראל לא ניתן לזהות במה מתמחה עורך הדין לפי הדיפלומה שעל הקיר. לכן, לא מספיק לשמוע מעורך הדין שעניינו בתחום הסדרת אזרחות אירופאית או לחילופין, טיפול בהסדרי ראיה וגירושין. חשוב לשאול ולהקשות, כדי להבין מהו הניסיון הממשי שעל הפרק. אגב, במשרדים בינוניים או גדולים, ישנם מחלקות או כמה עורכי דין, שכל אחד מהם הינו בעל ניסיון והתמחות שונים. ואם אתם לא בטוחים, אל תהססו לחפש המלצות. וכמובן, כעת אתם כבר יודעים שלא תסתפקו בהמלצות כלליות. אם אתם חותמים על חוזה לרכישת דירה, חפשו המלצות על  עורכי דין שעוסקים בדיני חוזים ונדל"ן. אם מישהו המליץ לכם על עורך דין שמתעסק במשפט מנהלי, זו המלצה לא רלוונטית במקרה הזה.

תמחור שקוף

בדרך לקבלת אזרחות פורטוגלית, התגוננות מפני תביעה של עובד שפוטר או הגשת כתב תביעה בגין רשלנות, עומדת סוגית התמורה. כלומר, שכר הטרחה שתצטרכו להשאיר בידיו של עורך הדין. נושא שכר הטרחה איננו אחיד ולמרות שלשכת עורכי הדין מציגה מחירים מומלצים, איש אינו יכול לכפות על עורך הדין לגבות יותר או פחות מכפי שמקובל. מה כן ראוי לעשות ואיך מזהים עורך דין אמין? פשוט מבקשים לדעת מראש מהי מדיניות התמחור. וגם אם אי אפשר לסכם על מחיר סופי (למשל בגלל שטרם ידוע כמה עבודה תושקע בתיק), צריך שיהיה ברור מהו המודל, למשל מהו המחיר לכל שעת ייעוץ או לכל שעת עבודה המושקעת בתיק. בנדל"ן, למשל מקובל לגבות אחוז אחד מערך הדירה אולם יש עורכי דין שמוכנים לגבות מחיר מוסכם אחר.

שיתוף, כימיה ואמון

עורך דין עוסק בנושאים רגישים וחשובים מאין כמותם. לכן, חשוב מאוד שתבחרו בעורך דין לא רק כי מישהו המליץ. חשוב שתרגישו שיש אווירה של שיתוף, כימיה, תקשורת פתוחה ואמון. אם אתם מרגישים שלפניכם עומד עורך דין שאתם לא יכולים לסמוך עליו, חפשו מישהו אחר.

ליטיגציה, כשצריך ייצוג בבית המשפט

לא כל עורך דין, מקצועי ככל שיהיה, הינו בעל ניסיון ויכולת במשימה המאתגרת של ייצוג בבית משפט והעלאת טיעונים בצורה מסודרת. אם אתם צריכים יעוץ משפטי בניסוח חוזה עבודה למשל, זה אולי לא משנה אבל אם דרוש לכם עורך דין שייצג אתכם בבית המשפט, אתם צריכים עורך דין בעל ניסיון בליטיגציה. עורכי דין אלה בדרך כלל עוסקים במשפט פלילי ולפעמים במשפט אזרחי.