התחברות לאתר
שלום אורח,
אנא הכנס את פרטיך:
אימייל  נא להזין את כתבות האימייל שלך על מנת להיזדהות למערכת
סיסמא  נא להזין את הסיסמא שלך על מנת להזדהות במערכת
לקוח חדש |  שכחתי סיסמא
יד 1

5 דברים חשובים לזכור בשביל מי שמתחיל לעבוד בתור עצמאי

סטטוס של "עצמאי" הינו במידה רבה יוקרתי, מחייב אך גם מאתגר. הרבה דברים ששכיר יקבל כמובן מאליו, עבור עצמאי זה עובד אחרת. לעצמאי לא מחכה תלוש משכורת בסוף החודש אבל את הפירות של העבודה הקשה הוא קוצר במלואם. לעצמאים מתחילים – קבלו 5 דברים חשובים (מאוד) שכדאי לזכור בדרככם החדשה לרווחה כלכלית ועסקית.

זכרו שיש משמעות להגדרת העסק שלכם

עצמאי יכול להגדיר את עצמו כישות עסקית בכל מיני צורות. זה לא רק חשוב מבחינה שיווקית אלא יש לזה גם משמעות מבחינה מיסוי ומבחינות אחרות (למשל חוקית ומשפטית). למשל, עוסק פטור לא צריך להוציא חשבוניות מס אבל הוא כן צריך לרשום קבלות. עצמאי שמגדיר עצמו בתור חברה כפוף לחוקי מיסוי אחרים, אך לחברה יש גם הוצאות מסוג אחר. אז אם אתם מתלבטים איך להגדיר את העסק שלכם, מהרו ותנו על כך את הדעת. מידע נוסף ניתן למצוא אצל פקיד השומה או אצל יועצי מס או רו"ח.

זכרו לשמור את כל הקבלות  

כפי שכעצמאים את צפויים להנפיק ללקוחות חשבוניות מס (או קבלות), כך אתם צפויים לקבל חשבוניות או קבלות מספקים שלכם. חשבונית מספקים תמיד יישאו את המילה "מקור" ואת המסמך הזה אתם צריכים לזכור לשמור. כל ההוצאות העסקיות שלכם, שניתן להכיר בהם על פי חוקי המס של מדינת ישראל, מאפשרים לכם להצהיר כחוק על הכנסה מופחתת. מרגע שבו אתם עצמאים, ארגנו לעצמכם תיקייה או קלסר ושם שמרו את כל הקבלות, עט שקניתם, דיו למדפסת, הוצאות שכירות משרד או דלק והוצאות פלאפון, אספו הכל.

זכרו לנהל נכון את הזמן שלכם

כעצמאים, אף אחד לא משלם לכם על הזמן שלכם, כפי שמשלמים לשכירים. אבל אתם חייבים לזכור ולא לשכוח – הזמן שלכם כעצמאים שווה כסף! כפי שחשוב להגדיל הכנסות ולהקטין הוצאות עסקיות, כך חשוב לנהל את הזמן ולהימנע מבזבוז זמן לריק. תוכלו להתחיל לנהל יומן או להיעזר בכלים ממוחשבים ואפליקציות לעצמאים עם תזכורות. אפילו בעניין לא מרגש כמו הפקת חשבוניות מס ללקוחות ניתן לחסוך זמן, אם נעזרים בתוכנה אונליין.

זכרו שאין הזדמנות שניה לרושם ראשוני

כעצמאים, סביר מאוד להניח שתעבדו די קשה ויהיו לכם לא מעט אתגרים (אבל גם סיפוק גדול). יהיו ימים שבהם תהיו עייפים או עצבניים. בכל זאת, כאשר אתם נפגשים עם אנשים, עם לקוחות או ספקים, עם נציג הבנק או חברת האשראי, השתדלו להגיע רגועים ולהשאיר רושם ראשוני חיובי. אפילו בפגישה מקרית, כאשר אתם מייצגים עסק, אתם לא יודעים לאן הדברים יתגלגלו. אנשים תמיד יעדיפו לפנות לעצמאי שעשה עליהם רושם טוב והרושם הזה, ביחד עם השקעה בעבודה, יביא לכם לקוחות, כסף והצלחה.

זכרו שנאמנות לקוחות שווה זהב

עצמאים רבים משקיעים הרבה כל כך בגיוס לקוחות חדשים, עד שהם שוכחים שיעור מאוד חשוב. לקוח שכבר מכיר אתכם, חשוב מאוד לשמר אותו ולהפוך אותו ללקוח חוזר. אמנם כדאי תמיד לחפש לקוחות נוספים אבל הרבה יותר קל לשמר לקוח מרוצה מאשר לגייס לקוח שבכלל לא מכיר אתכם. לקוחות מרוצים נוטים לחזור פעם ועוד פעם. לא פחות חשוב, הם גם אלה שימליצו עליכם ויעזרו לכם, למוניטין שלכם. כאשר מספר הלקוחות שלכם יגדל, שקלו להשתמש במערכת לניהול לקוחות. בשלב הראשון, פשוט רשמו את הפרטים של כל הלקוחות שלכם ומפעם לפעם נסו להציע להם שירות חדש, שלחו ברכה לחגים או הציעו מבצעים מיוחדים, במיוחד בשבילם.