התחברות לאתר
שלום אורח,
אנא הכנס את פרטיך:
אימייל  נא להזין את כתבות האימייל שלך על מנת להיזדהות למערכת
סיסמא  נא להזין את הסיסמא שלך על מנת להזדהות במערכת
לקוח חדש |  שכחתי סיסמא
יד 1

גיר מחליק

אחת המערכות החשובות ברכב היא מערכת ההילוכים או בשמה האחר - הגיר. תפקידה היא לרתום את כוח המנוע לגלגלים על  מנת לגרום לרכב לנוע. מערכת ההילוכים כוללת הילוך קדמי, אחורי וניוטרל. במערכת הילוכים אוטומטית יש גם מצב של פארקינג שהוא נועל את גלגלי הרכב. במערכות גיר אוטומאטיות יש, לעיתים, תקלות ואחת מהן היא מצב של גיר מחליק. במצב כזה הגיר אינו משתלב. בזמן החלפת ההילוך מד הסל"ד (סיבובים לדקה) יקפוץ והגיר ישתלב רק לאחר שמורידים את הרגל מהגז. במצבים אחרים, חמורים יותר, הגיר ייכנס לניוטרל במקום להתחיל בנסיעה. בשני המקרים האלו, ולמעשה, עם כל חשד לתקלה, מומלץ להגיע למכון גירים לבדיקה ולטיפול.

סיבות לתקלות

הסיבות לגיר מחליק הינן מגוונות ואחת הנפוצות היא חוסר שמן במערכת כתוצאה מנזילות. מערכת הגיר האוטומאטי סגורה ולא נעשה שימוש בשמן בעת הפעלת ההילוכים, ולכן, הסבירות היא לנזילות. סיבות אחרות הן משאבת שמן שחוקה, צינור מסנן חסום המונע מהגיר יצירת לחץ מתאים להפעלתו. קיימות גם תקלות הקשורות לפיקוד החשמלי של הגיר האוטומטי ועוד. בעת הגעה למוסך יבדוק המכונאי את התקלה בעזרת מערכת דיאגנוזה מתקדמת, והבדיקה נעשית מן הקל לכבד. במידה והבעיה היא בחוסר שמן, יתוקן מקום הנזילה ויוסיפו שמן חדש. במידה והתקלה הינה אחרת לא יהיה מנוס אלא מפירוק הגיר.

אפשרויות תיקון

במצב שבו יש צורך בתיקון עומדות לפני בעל הרכב מספר אפשרויות. האחת היא שיפוץ הגיר, השנייה מציאת גיר אוטומאטי משומש והשלישית היא החלפה לחדש. החלופה הראשונה תהיה, לרוב, הזולה ביותר, וניתן לעשותה במוסך מקצועי שמספק אחריות. הגיר יפורק וייבדק ויוחלפו בו כל  החלקים הפגומים. חלקים שעדיים תקינים אבל עם בלאי מתקדם יוחלפו בחדשים כדי לא ליצור מצב של תקלה בטווח הקרוב.  החלקים התקינים יישטפו וינוקו היטב לפני הרכבתם. בתום התיקון תיעשה נסיעת מבחן כדי לוודא שהגיר האוטומטי מחליף הילוכים בצורה חלקה והמכונית נוסעת היטב. המכון נותן, לרוב, אחריות  מוגבלת בזמן על העבודה והחלקים. שיפוץ הגיר לוקח מספר שעות וזאת על פי מהות התקלה. הנהג יכול להמתין במוסך או לצאת לעיסוקיו ולחזור שנית.

שירות מקצועי

תיבת הילוכים תקינה חיונית לנסיעה חלקה ובטוחה. למערכת תפקיד חשוב בהאצת המכונית בעליות ובבלימה בירידות תלולות, ולכן, היא תורמת גם לבטיחות הנסיעה. מומלץ להגיע למכון לתיקון גירים שהינו בעל ידע מקצועי וניסיון רב ואשר יש בידיו אישורים והסמכות בתחום. גיר היא מערכת מסובכת שיש בה גלגלי שיניים עדינים, רצועות, חיישנים ועוד חלקים רבים. המוסך משתמש בחלקי חילוף מקוריים המותאמים לכל דגם מכונית או בחלקים המאושרים על ידי יצרן הרכב.  מכון בעל מוניטין מתקן מאות גירים בשנה מסוגי רכב שונים. בין לקוחותיו נמנים אנשים פרטיים אבל גם מוסכי רכב אשר מוסרים לו עבודת תיקון גירים בקבלנות משנה.