התחברות לאתר
שלום אורח,
אנא הכנס את פרטיך:
אימייל  נא להזין את כתבות האימייל שלך על מנת להיזדהות למערכת
סיסמא  נא להזין את הסיסמא שלך על מנת להזדהות במערכת
לקוח חדש |  שכחתי סיסמא
יד 1

שר שלום ג'רבי מסביר על השוואת הזכויות שמקבלים בוגרי השירות הלאומי למשרתים בצה"ל בסיום השירות

אמנם השירות הלאומי אזרחי מקבל פחות כותרות מהשירות בצה"ל, אולם תרומתם של המתנדבים למסגרת האזרחית משמעותית לא פחות לחברה הישראלית מתרומתם של אלה שהתגייסו לצבא. הנתינה של אותם צעירים וצעירות במשך שנה או שנתיים לא רק ראויה להערכה, אלא גם זוכה בפועל לתמורה בדמות זכויות והטבות שונות.

מי שפעל במרץ בשנים האחרונות להשוואת זכויותיהם של בוגרי השירות הלאומי אזרחי לאלה של החיילים המשוחררים (באופן יחסי לתקופת השירות, כמובן) הוא ראש מנהלת השירות הלאומי, שר שלום ג'רבי שנכנס לתפקידו זה בשנת 2010 ומאז שדרג משמעותית את השירות.

מענק שחרור ופיקדון אישי

ההטבה הראשונה לה זכאים בוגרי ובוגרות השירות הלאומי אזרחי היא מענק שחרור. נכון ל-2016 גובה מענק השחרור הוא כ-9,000 ש"ח למי שהשלימו 24 חודשי שירות, ומחצית הסכום למי ששירתו במשך שנה אחת.

ההטבה השנייה הינה פיקדון אישי: שר שלום ג'רבי מציין כי פיקדון זה עומד לרשות בני ובנות השירות במשך 7 שנים לאחר תום השירות, כשמתוך זה במשך 5 השנים הראשונות ניתן למשוך את הכסף למטרה ספציפית (לימודים כולל לימודי נהיגה, רכישת דירה, הקמת עסק ועוד) ובשנתיים האחרונות לכל מטרה שהיא.

נכון ל-2016 גובה הפיקדון הוא כ-13,000 ש"ח למי ששירתו 24 חודשים ומחצית הסכום למי ששירתו שנה אחת.

השתתפות בשכר לימוד

באופן טבעי חלק גדול מבוגרי ובוגרות השירות הלאומי פונה ללימודים אקדמיים או אחרים בתום השירות. מי שאכן בוחר לעשות זאת זכאי במקרים מסוימים להשתתפות בשכר הלימוד, וגם מבחינה זו, מציין שר שלום ג'רבי, שקולות הזכויות של בני ובנות השירות לאלה של החיילים המשוחררים.

הזכאות היא עפ"י פרמטרים גאוגרפיים - אם מוסד הלימודים נמצא באזור עדיפות לאומית או שבוגר השירות הלאומי גר באזור כזה, הוא זכאי להשתתפות בשכר הלימוד (גובה ההשתתפות משתנה בהתאם לאורך השירות ופרמטרים נוספים, על-מנת לדעת מהי הזכאות הספציפית בכל מקרה יש לפנות למנהלת השירות הלאומי).

נקודות זיכוי במס הכנסה

עוד הטבה חשובה לבוגרי ובוגרות השירות הלאומי היא נקודות זיכוי במס הכנסה. נקודות אלה תקפות במשך 3 שנים מיום השחרור, ומובילות לכך שתשלומי המס של בני ובנות השירות כשהם כבר באזרחות יהיו נמוכים יותר. גובה ההטבה נקבע בהתאם למשך השירות.

משכנתא מוגדלת

שר שלום ג'רבי מציין כי בוגרי השירות הלאומי זכאים גם למשכנתא מוגדלת, בדומה לחיילים משוחררים.

מדוע ממליץ שר שלום ג'רבי על הכוונה אישית?

הטבה אחרת אינה כספית, אבל גם היא יקרת ערך, ובהתאם שר שלום ג'רבי ממליץ בחום לנצל אותה. הכוונה היא לשירותי ייעוץ והכוונה, הניתנים במסגרת היחידה להכוונת חיילים משוחררים, ושבעזרתם קל יותר לצעירים ולצעירות בוגרי השירות לזהות איזה מסלול יוביל אותם לחיים עם איכות אמיתית. בנוסף ניתן ליהנות מאבחון תעסוקתי במכון פרטי במחיר מיוחד שתקף רק למתנדבים ולחיילים משוחררים.